Idag tränade vi på matlagningsmetoden baka med jäst och gjorde även en prisjämförelse mellan köpt och hembakat. Arbetet flöt på bra och eleverna var mycket duktiga! Vi kunde konstatera att det lönar sig stort att baka själv = bra för ekonomin. Dessutom är det ofta ett bättre alternativ för hälsan med hembakt då det inte är så många "konstiga" ingredienser i, som konserveringsmedel och andra tillsatser! Och även för miljön är det bättre med hembakat, då man slipper ett transportled, från mjölproducent till bageri och så vidare till butik och sen hem.
Recept på gramhamsbullarna:
2 msk matfett (smör, margarin eller olja)
2 dl vätska (mjölk eller vatten)
1/2 pkt jäst
2 krm salt
(ev 1 tsk sirap/honung/socker)
2 dl grahamsmjöl
2-3 dl vetemjöl
1. Värm matfettet med vätskan till fingervarmt, 37 grader. Häll i en skål.
2. Smula ner jästen och rör om tills jästen löst upp sig.
3.Tillsätt salt, ev sött, grahamsmjöl och 2 dl vetemjöl.
5. Låt degen jäsa under bakduk i minst 10 minuter, gärna 30-40 minuter.
6. Sätt ugnen på 250 grader över och undervärme. Lägg bakplåtspapper på en plåt.
7. Ta upp degen på mjölat bakbord och arbeta tills den är smidig och släpper bordet utan mjöl.
8. Rulla degen till en längd och skär upp den i 8 lika stora delar.
9. Forma delarna till runda bullar .
10. Låt bullarna jäsa i ca 15 minuter, med bakduk över.
11.Pensla eventuellt bullarna med vatten eller uppvispat ägg och strö över några havre- eller rågflingor, riven ost eller frön av något slag. 12. Grädda mitt i ugnen i ca 8 minuter.
Priset för 8 bröd är 2,73:- räknade vi ut tillsammans och motsvarande skulle uppskattningsvis kosta 25 - 30:- i butik.
Priset per styck för våra bröd var 0,34:-. Och smaken var
fantastisk! Bra jobbat år 6!
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar